Terapeutky Nataša a Klaudia cvičí v piešťanském rehabilitačním centru Adeli Medical Center, na oddělení rané terapeutické intervence BabyMed, s více než dvouletou Katrin: „Pojďme, ještě, jdeš! Katrinka, výborně!“ povzbuzují. Holčička leze čtyřnožky vzhůru po žlutých schůdcích z měkkých podložek za mobilním telefonem, ze kterého mu pouštějí písničku. Zlobí se, protože mu nedovolí používat naučené nesprávné pohybové stereotypy. Toto je už věk, když si je zautomatizovalo a těžko se odbourávají.
Terapeutky s malou Katrin v bazénu.
Romana z Revúcej je mladá, 24-letá maminka. „Dcera Katrin se narodila předčasně, ve 35. týdnu,“ vysvětluje. Nečekaně se jí odloučila placenta a museli jí provést urgentní císařský řez, protože dcerka měla nedostatek kyslíku. Drobná holčička musela oživovat. Matka dodává, že šestitýdenní dítě navíc později dostalo zánět mozkových blan. „Měla horečky, třásla se, krmila ji sondou. Dostala dokonce sepsi a vrtulníkem ji převáželi do Banské Bystrice,“ vzpomíná jednoduchými slovy maminka, která se však pro své dítě zjevně snaží udělat všechno. Původně jí předpovídali, že dcera nebude vidět, slyšet, mluvit ani chodit. Naštěstí, nesplnilo se to, ačkoli holčička zatím nechodí. Motoricky výrazně zaostává.
Jak Katrin rostla, máma s ní zpočátku nijak speciálně necvičila. Pro strach ze studené podlahy dokonce ani nedovolila holčičce batolit se na podlaze a je třeba si uvědomit, že dítě se učí určitý pohyb stálým opakováním. Opožděný vývoj byl však očividný. Mladá Romka si pro dceru vydupala rehabilitace v Dunajské Lužné. Když se dozvěděla o Adeli a jejich výsledcích v neurorehabilitaci, vzala si úvěr a přišla sem. Poměrně pozdě, ale přece.
„Z toho úvěru samozřejmě nejsme nadšeni. Zadloužit se je pro lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí nebezpečné a tato maminka je navíc bez partnera,“ říká Lenka Chovanec, marketingová konzultantka rehabilitačního centra Adeli. „Na druhé straně si ceníme zodpovědnosti matky, jejíž správný vývoj jejího děťátka leží na srdci. Stimulace mozku u předčasňátek a jinak rizikových dětí je podmínkou jejich životní kvality. Zameškání vývoje se později dobíhá mnohem namáhavější a může se projevovat v podobě pohybových poruch, poruch řeči a učení. Bohužel terapii hradí jen dvě zdravotní pojišťovny v omezeném režimu,“ dodává. V každém případě holčička postupuje, i když přišlo poměrně pozdě. „Určitě jsem hodně zanedbala. Jsem tady na dva týdny, Katrin začala čtyřnožkovat a dělá opravdu pokroky,“ tvrdí Romana. „Není to tady žádná dovolená, od rána do odpoledne má různá cvičení, masáž, kyslíkovou terapii, magnet, pak logopedii a opětovná cvičení. Člověk se tu s ní naběhá, ale důležité je, aby byla schopna chodit.“ Jen kousek od Adeli se nachází přehrada Sĺňava, ale Romana o ní ani netuší. Má jiné starosti.
Při postcovidě pomáhá pobyt v hyperbarické komoře
Na rozdíl od zahraničních pojišťoven, které přispívají zahraničním klientům k pobytu v ADELI, je pomoc zdravotních pojišťoven na Slovensku zatím zanedbatelná,“ říká ředitelka Nadace ADELI Ing. Zuzana Cyprichová. „Naši klienti mají v Nadaci ADELI své transparentní účty, na které jim pomáháme získávat finanční prostředky z více zdrojů. Díky naší podpoře jsou úspěšní zejména v získávání dárců prostřednictvím 2% daní. Kromě toho vstupujeme do partnerství se silnými společnostmi a nadacemi a finanční prostředky z projektů přerozdělujeme mezi pacienty. Další formou pomoci jsou veřejné sbírky a charitativní kalendář. Vzhledem k přírůstku v týmu odborníků z řad lékařů věřím, že ADELI dosáhne hrazení výkonů od VšZP, čímž se výrazně zpřístupní větší počet rehabilitací pro lidi, kteří se potřebují postavit na nohy,“ dodává ředitelka Nadace ADELI Ing. Cyprichová.
https://freely.cz/cerstvy-hrasek-primo-ze-zahradky-rady-ktere-pri-pestovani-ocenite/
https://negativni.cz/ze-vase-narozeni-by-melo-byt-doprovazeno-palindromickymi-kouzly/
https://magzone.cz/peticlenne-rodine-se-muze-investice-do-vrtane-studny-vratit-do-6-let/