Trpí jí každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Řeč je o osteoporóze, která způsobuje ztrátu důležitých vlastností kostí – pevnosti a pružnosti. Jen na Slovensku jí trpí více než 400 tisíc lidí, ale jen asi 30 % z nich je diagnostikováno a jen 18 % adekvátně léčeno.
Osteoporóza je metabolické onemocnění kostí, při kterém se snižuje obsah kostní hmoty a narušuje se stavba kosti, čímž vzniká vysoké riziko zlomenin. Málokdo si však uvědomuje, že při nedostatečné léčbě může být toto onemocnění smrtelné.
Zrádná je zejména v tom, že nebolí. Kost se postupně stává křehkou a náchylnou ke vzniku zlomenin, které pak většinou na onemocnění upozorní. Osteoporotické zlomeniny mohou vznikat již po minimální zátěži, nejčastěji v předloktí, obratlích a krčku stehenní kosti.
Vápník je základní stavební složkou kostí, ale rovněž hraje důležitou roli při činnosti srdce, svalů, nervů a srážení krve. Pokud dojde k poklesu jeho hladiny v krvi, tělo si jej doplňuje z kostí. Kosti jsou tedy zásobárnou vápníku, odkud si jej v případě potřeby tělo odebere.
I když by se mohlo zdát, že kost je tuhá hmota, není to pravda. Kost je živá tkáň, která během celého života podléhá neustálým změnám ve formě novotvorby a odbourávání. Tyto změny musí být v dospělosti v rovnováze. Ve vyšším věku však může dojít k narušení kosti, klesá schopnost novotvorby a převládá proces jejího odbourávání, což v konečném důsledku vede k osteoporóze. Oslabená kost má zvýšenou křehkost a vyšší náchylnost ke zlomeninám. Proto kostem je třeba věnovat pozornost od útlého věku. Období růstu má totiž zásadní význam pro dosažení maxima kostní hmoty, která se tvoří do třicítky. Potom jí ztrácíme přibližně procento ročně. U žen v období menopauzy to však může být ztráta až čtyř procent ročně. Ženy tak mohou ztratit až 40% kostní hmoty mezi 40 až 70 rokem života (muži kolem 12%).
MUDr. Zdenko Killinger: Řídnutí kostí nepřímo zabíjí
Mezi rizikové faktory vzniku osteoporózy patří především věk, pohlaví, rodinná anamnéza osteoporózy, předchozí zlomenina, léčba léky, které negativně ovlivňují kost, revmatoidní artritida, chronické onemocnění jater a trávicího traktu, onemocnění příštítných žláz, nedostatečná menopauza.
„S klesající hladinou estrogenu se přímo úměrně snižuje reprodukční fáze a nastupuje období velké hormonální nestability. Přechod může trvat i deset let,“ říká gynekoložka Lucia Ďurčeková. „V období menopauzy pokožka ztrácí vodu, objevují se vrásky na obličeji, oslabuje se sliznice pochvy i svalstvo malé pánve, dochází k přírůstku hmotnosti. Může se objevit i stresová inkontinence, ale zvyšuje se také riziko infarktu a osteoporózy,“ upozorňuje lékařka.
Základní diagnostickou metodou je denzitometrické vyšetření. K léčbě osteoporózy v současnosti existuje řada účinných léků a všechny jsou dostupné i na Slovensku. Stejně jako vývoj nemoci i její léčba je dlouhodobý proces. Její součástí by měla být i správná životospráva, zejména pravidelné cvičení, vhodné stravování, pravidelný pobyt na slunci a užívání doplňků – vápníku a vitamínu D.
Osteoporóza je metabolické onemocnění kostí, při kterém se snižuje obsah kostní hmoty a narušuje se stavba kosti, čímž vzniká vysoké riziko zlomenin. Málokdo si však uvědomuje, že při nedostatečné léčbě může být toto onemocnění smrtelné. Na následky zlomeniny děložního čípku zemře více žen než na rakovinu vaječníků, dělohy a děložního čípku dohromady.
Tip redakce: Zdraví je to nejdůležitější co máme, načerpejte inspiraci jak se o své zdraví správně starat.
https://vmag.cz/kdyz-opustene-zeny-chteji-sanci-na-lepsi-zivot-i-behem-pandemie/
https://wikia.cz/jak-na-bezpecne-bydleni-pro-alergiky/
https://atracta.cz/kuchari-na-nej-nedaji-dopustit-lekari-take-jak-vyuzit-silu-cesneku/