- Reklama -udalosti

/

Dostaňte se do formy s recumbentem, propracovanějším příbuzným rotopedu

Rozhodli jste se poohlédnout se po novém, pohodlném a efektivním způsobu, jak zapracovat na své postavě a udržovat svou fyzičku? Pak by vašemu oku rozhodně neměly uniknout recumbenty pro domácí cvičení neboli horizontální rotopedy. Cvičení je na nich totiž nejen pohodlné, můžete si jej užívat v soukromí a klidu vašeho domova, ale jde zároveň také o pohyb vhodný pro každého člena vaší domácnosti.

Výhody domácího cvičení na recumbentu

Za tvrzením, že jsou horizontální rotopedy perfektním parťákem na domácí cvičení pro každého, si stojíme. Protáhnout se každé ráno na recumbentu a udržet si zdravou pohyblivost je věc, kterou lékaři doporučují i lidem ve vysokém věku. Tento sportovní stroj se ale hojně využívá i v tělocvičnách rehabilitačních center a oddělení po celém světě. Recumbent totiž přináší možnost zdravé pohybové aktivity jak pro naprosté začátečníky, seniory a děti, tak pro profesionální sportovce.

Nejen, že si na počítači můžete nastavit různé úrovně náročnosti jízdy, ale také se vám díky nízko umístěné sedačce s opěrkou bude cvičit skutečně pohodlně. Na rozdíl od klasického kola je navíc tento způsob sportování ohleduplný i ke kostem, kloubům a svalům, neboť nezpůsobuje nárazy a otřesy.

A proto na horizontálním rotopedu začíná cesta za nižší hmotností i pro velkou část lidí trpících skutečně vysokým stádiem obezity, pro něž není klasický sport, jako například běh, ze zdravotních důvodů vhodný.

Jaký je rozdíl mezi recumbentem a rotopedem?

Díky pandemii se k domácí cyklistice uchýlilo tolik lidí, že to historie nepamatuje. A zatímco někteří si do obývacího pokoje pořídili rotopedy, pro jiné byly jasnou volbou recumbenty.

Oproti rotopedu jde o mnohem pohodlnější cvičení, které ale i přesto přináší vysokou efektivitu a mnoho možností při redukci tělesné hmotnosti, formování svalů, budování fyzické kondice i trénincích pro profi cyklisty. Hlavním rozdílem mezi rotopedem a recumbentem neboli horizontálním rotopedem je posed. Ten je nízko, a proto se do recumbentu snadno nasedá.

Cvičení probíhá v polosedě s nohama nataženýma v pedálech. Vzhledem k tomuto posedu, který nepředstavuje pro záda a spodní polovinu takovou zátěž jako rotoped, je tak u cvičení klidně možné sledovat televizi nebo si třeba číst.

Na recumbentu si můžete dopřát jak pořádnou zátěžovou jízdu, tak kardio trénink vhodnější ke spalování kalorií. Správnou a pravidelnou aktivitou na horizontálním domácím rotopedu si však můžete vybudovat také mobilitu a zlepšit své silové dovednosti a výdrž.

Na tohle při výběru myslete

Plánujete si domů pořídit recumbent? Pak pro vás máme několik tipů, na co se při jeho výběru zaměřit.

Aby se pro vás trénink na horizontálním rotopedu stal co nejatraktivnějším, myslete při výběru zejména na pohodlí. Sedačka i opěrka by měly být výškově nastavitelné s možností posunu dopředu a dozadu tak, aby se na stroji perfektně cvičilo člověku jakékoliv výšky. Také by však měla být vyrobená z kvalitního materiálu, jenž je nejen příjemný na dotek a při sezení, ale také vysoce odolný.

Vzhledem k tomu, že recumbent je určen pro domácí cvičení lidí všech váhových kategorií, si nemusíte dělat starosti, že byste měli problém najít tento stroj s vyšší nosností. Prodávají se modely, které bez obtíží unesou i 180 kg vážícího člověka.

Ať už jste si recumbent pořídili, protože chcete zhubnout a zformovat svou postavu, kvůli rehabilitaci po úrazu nebo proto, že pro sport chcete využít každé volné chvíle, rozhodně se vám budou hodit různé technologické vychytávky. Mezi ně patří například měření a analýza vašeho srdečního tepu senzory na hrudním pásu nebo řídítkách. Údaje o cvičení a o tom, jak si během tréninku vedete, zpracovává a analyzuje cvičební počítač, který je jednoduše nepostradatelným pomocníkem na cestě za vašimi vysněnými výsledky.

Zdroj foto: Adulwit Natheetavesak / Shutterstock.com