- Reklama -udalosti

/

Pohled rodiče: Takto zvládám život s dětským autismem

Máma devítileté Mišky s dětským autismem. Kateřina Milotová se každý den potýká s problémy, které si často neumíme ani představit. Jednoduché to nemá nejen doma, ale také při zajišťování vzdělávání pro svou dceru. I ona totiž potřebuje lepší podmínky pro uplatnění se ve společnosti. Těmto otázkám jsme se podrobně věnovali v první části velkého tématu o inkluzivním vzdělávání a dnes vám přinášíme pohled od rodiče, kterého se tyto problémy bytostně dotýkají. Kateřina Milotová v rozhovoru pro Pravdu popisuje svůj „běžný“ den s dcerkou se zdravotním znevýhodněním.

Naše společnost není zatím připravena přijmout a poskytovat adekvátní péči dětem se zdravotním znevýhodněním
Jak vypadá váš běžný den v péči o Mišku a co všechno zahrnuje?

Běžně během školního roku vezu ráno Mišku do školy, pak jdu do práce, resp. si vyřídím pracovní záležitosti z domova. V poledne vyzdvihuji Mišku ze školy a přesouváme se na odpolední aktivity, a to behaviorální intervenci, logopedii, Snoezelen a jiné aktivity, které podporují její pokrok. Domů přicházíme cca 15:30 hodin. a v této době se vedle Mišky věnuji i starší dceři a domácnosti.

Je nějaký rozdíl v péči o Mišku během školního roku a prázdnin?

Během školního roku je náš život dost rutinní. Během víkendu a prázdnin trávíme rodinný čas výlety, návštěvami rodiny a přátel, protože se snažíme Mišku socializovat co nejvíce a tak ji všude bereme s sebou, ačkoli ne vždy je to snadné. Poslední rok byl pro nás kvůli pandemii velmi náročný, ale věřím, že příští rok už bude všechno jako dřív. Pro nás je nejdůležitější, aby Miška chodila do školy a na terapie. Miška má skvělou paní učitelku a terapeutky, vždy se tam těší a my jsme šťastní, že se posouvá dopředu a zlepšuje se ve všech oblastech v rámci jejích možností.

Jak vnímají zaměstnavatelé vaši situaci, s jakými reakcemi se potýkáte a je z vašeho pohledu na Slovensku obtížné zaměstnat se?

Pro každého rodiče, který má dítě s jakýmkoli zdravotním znevýhodněním, je velmi náročné zaměstnat se na plný, ale i na zkrácený úvazek. Nejčastěji matky zůstávají na prodloužené rodičovské dovolené do šesti let dítěte, protože reálně nemají, kde dítě socializovat. Speciálních školek je málo a běžné mateřské školy jsou buď přeplněné, nebo se tam dítě se zdravotním znevýhodněním ani nedostane. V době, kdy děti nastoupí do školy, by se matky rády vrátily do práce, ale mnohým to není ani umožněno ze strany školských zařízení, protože jejich dítě se zdravotním znevýhodněním je přijato do školy jen na dvě hodiny týdně. Pokud je přijato na plný čas, tak pro matku je ideální zaměstnat se na poloviční úvazek. Bohužel, na Slovensku zaměstnavatelé, nejsou moc otevření práci na zkrácený úvazek. Z mého pohledu a situace, kterou máme, diagnóza autismus, je psychicky velmi náročná, proto si dovolím tvrdit, že většina rodičů by velmi přivítala, kdyby mohli pár hodin denně pracovat a na chvíli žít „normální život“ a řešit běžné pracovní záležitosti.


Redakce radí: Vyzkoušejte další vychytávky, které Vám pomohou s péči o děti.