- Reklama -udalosti

/

Silná žena: Vybojovala dotaci na projekt, který mění mysl

Zanechala stresující život a lidi učí jak mají ovládat své vlastní negativní myšlenky. Jejich původcem jsou často neklid, napětí či strach. Silvia Macháčková však patří k optimistům, ačkoli tomu tak vždy nebylo. Na Slovensku se proslavila zajímavým projektem s názvem Bohatství Mysle, díky kterému pomohla nejen sobě, ale i těm, které převálcovaly každodenní problémy. Jak ovládat své myšlení a zbavit se například stresu? I o tom mluví v rozhovoru pro Pravdu zakladatelka zmiňovaného projektu.

Stres sám neodejde: Silvia Macháčková věří, že zvládnout napjaté životní situace můžeme jen tak, že změníme své myšlení.
Na webové stránce bohatstvomysle.sk uvádíte, že k učení ovládání mysli vás přivedl osobní životní příběh. Co se v něm událo?

Projekt Bohatství Mysle vznikl ukončením jedné z mých životních profesních etap, po kterých jsem si udělala půlroční pauzu. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jakou práci začnu vykonávat. Co bude tím, co mě bude dlouhodobě, lze až doživotně bavit, naplňovat, zároveň však výdělečně živit. Není nad příjemnější pocit, než vykonávat práci, která dává člověku smysl. Po bouřlivějším pracovním období se moje mysl začala měnit. Začala jsem si uvědomovat, co je v životě důležité ne pro druhé, ale pro mě. Po osobních zkušenostech a zklamáních jsem konečně začala dívat na sebe.

Co konkrétně jste začali měnit?

Začala jsem si uvědomovat vzácnost času, svobody a volného prostoru, který máme každý z nás. Řekla jsem si, že si sama budu určovat, co budu dělat, co ne a hlavně jsem se potřebovala odpoutat od negativních podnětů, lidí, životních zkušeností a naivity svého myšlení, kterým jsem se dostala do nepříjemné situace. S čistou, odpočatou myslí jsem napsala projekt, který byl schválen, získala jsem finanční dotaci a pustila se do realizace vlastní myšlenky, která byla hlavním poselstvím projektu: Dělat lidi šťastné, spokojené, myšlení silných, uvědomělých a odolných. Naučit lidi stát pevně na zemi, spoléhat se na své myšlení a mít ty největší jistoty ve svém nitru.

Čili středem této změny je vlastně změna myšlení?

Prostředí, ve kterém se nacházíme, je každým okamžikem proměnné, ale naše myšlenky, naše mysl nám má dávat jistotu. Projekt Bohatství Mysle má být pro všechny lidi, kteří se chtějí stát silnými ve svém myšlení, spoléhání na sebe, důvěřovat svým pravdám, zkušenostem a hlavně znát účinné prostředky jak se postavit, když nás okolnosti srazí k zemi.

Mluvíte o mysli a jejím ovládání. Nepřítelem člověka je stres, přičemž negativně ovládá naši psychiku. Je stres více výdobytkem moderní doby a co může způsobit?

Negativní a hlavně dlouhodobé formy stresu v člověku vyvolávají neklid. Vyvolávají neklid v naší mysli, čímž mění způsob našeho vnímání, ovládání se, emocí, nahlížení na realitu. Změnou myšlení se začíná měnit naše chování, jednání. Z klidného člověka se pod vlivem stresu může stát člověk, který sám sebe znehodnotí a zotročí. Jak psychicky, tak tělesně. Dlouhodobý stres ničí naše zdraví, následně životy.

Je tedy stres výdobytkem moderní doby?

Zda je stres výdobytkem moderní doby? Určitě je jejím následkem. Často jsem cestovala do Thajska a zemí východní Asie, kde jsem se po několika měsíčních pobytech vrátila naprosto myslí zrelaxovaná. Právě Thajsko je zemí, ve které žijí lidé spjatí s přírodou, jsou milí, usmátí, pozitivní a žijí pro přítomný okamžik. Věří v duchovno, v dobro, ve štěstí, v lásku, v pozitivní myšlení, což se odráží na jejich chování, zvládání náročných a stresových situací. Moderní doba je velmi rychlá, nepřirozená, konzumní, spěchající za kvantitou, ne kvalitou. Je zapomínající na přítomný okamžik, vnitřní klid a pohodu jednotlivce. Pokud jednotlivec prožívá vnitřní neklid, hektická, civilizovaná doba produkuje množství nespokojených, neklidných, stresujících a do neznáma uspěchaných jednotlivců. Právě stres nám odebírá na vnitřní pohodě.

Jak jste se poprvé seznámili se zvládáním stresu na profesionální úrovni?

Mezi mé první zkušenosti se zvládáním stresu, strachu, úzkostí patřily zkušenosti s jógou. Měla jsem štěstí, že ještě během totality jsem mohla absolvovat šestiletý pravidelný trénink jógy, s profesionálními lektory, kde jsem se naučila ovládat a kontrolovat svoji mysl, myšlenky, nálady, chování. Naučila jsem se techniky, kterými si umíme eliminovat přibývající stres, strach, úzkost a nepodléhat panice. Ať už dýchání, meditace, tělesná aktivita, odpoutání či koncentrace mysli. Jakákoli z technik pro zvládání a odbourávání stresu je účinná, pokud si ji svým myšlením uvědomujeme a věříme jí. Naše uvědomělost vzniká v naší mysli a právě v ní je třeba si to uspořádat. Svým myšlením se můžeme vyléčit, uklidnit, ale také onemocnět a zničit.