- Reklama -udalosti

/

Hlavní omyly ústní hygieny. Je zubní pasta nezbytná?

Jakých chyb se nejčastěji dopouštíme při čištění zubů? Jaká je ta správná technika jejich čištění? Stírání či krouživý pohyb?

Zubní kaz nevznikne v případě, že jsou zuby alespoň jednou za 24 hodin vyčištěny opravdu důkladně.
Nemít žádný povlak, to je jen sen. Vůbec ne! S trochou disciplíny a se správnými pomůckami může mít téměř každý radost z čistých zubů a výborného zdraví ústní dutiny.

Denní fluoridace = zaručená ochrana před zubním kamenem. Ne, fluorid nemůže chránit povlakem pokryté zuby a fluoridovaný povlak škodí stejně jako nefluoridovaný. Zubní povlak je vždy příčinou kazů a zánětu dásní.

Nestejně dlouhé štětiny a flexibilní rukojeť kartáčků = lepší ústní hygiena. Ne. Většina současných kartáčků s ohebnými držadly má příliš velké hlavy a vlákna příliš tvrdá a řídce osazená. I když ohebné rukojeti omezují tlak, nechávají za dásněmi nevyčištěné plochy. Velké pracovní hlavice kartáčků snižují přístupnost, ohebnost a sílu, které jsou podstatné pro štětiny, nikoli pro rukojeť kartáčku. Ideální je měkký, hustý kartáček s rovnými štětinkami a malou hlavičkou. „Nejen z důvodu, že se jí snáze dostaneme k zadním, méně přístupným plochám, ale také pro psychologický efekt. S malým kartáčkem si totiž podvědomě zuby čistíme déle a precizněji,“ tvrdí MDDr. Boris Verba, primář I. dentální kliniky Nemocnice ADEL Košice-Šaca v odborném časopise Lékařské listy.

Zubní lékař: Co s odumírajícím zaníceným zubem? Jak se dá zachránit?
Ústní voda chrání oblasti, kam se kartáček nedostane. Ne, nedokáže odstranit povlak, pouze obsahuje látky, které omezují tvorbu povlaku a oddalují jeho destrukční činnost. Jen důkladné mechanické čištění, zejména mezi zuby au dásní, zaručuje dlouhodobou ochranu.

Správná technika čištění zubů je krouživý pohyb. V tomto se odborníci jednoznačně neshodnou. „Nejčastější technikou čištění zubů je technika stírání (z červeného na bílé), která je vhodnější než krouživý způsob čištění zubů,“ míní však MDDr. Boris Verba.