Sobota, 4 prosince, 2021

/

Pfizer požádá o nouzové schválení vakcíny až po volbách v USA

Firma Pfizer Inc. nemůže požádat o nouzové schválení své vakcíny proti COVID-19 dříve než ve třetím listopadovém týdnu a udělat to může jen tehdy, pokud vše půjde dobře.

Uvedl to v pátek generální ředitel společnosti Albert Bourla.

Kromě účinnosti třeba dokázat i bezpečnost

Ačkoli americký prezident Donald Trump opakuje sliby, že vakcína bude k dispozici před dnem prezidentských voleb, vědci upozorňují, že není pravděpodobné, aby údaje ukazující, zda vakcína opravdu funguje, přišly dříve než v listopadu nebo prosinci.

Šéf společnosti Pfizer již déle říká, že zkoušky mohou koncem října ukázat, zda vakcína jeho firmy opravdu chrání před koronavirus. V pátek však ujasnil, že účinnost je jen jedna část rovnice. Musí se také prokázat, že vakcína je bezpečná.

Podmínky nouzového schválení

Na kvalifikaci vakcíny pro „nouzové schválení“ je nutné nejméně dva měsíce po druhé dávce sledovat přinejmenším polovinu účastníků rozsáhlé studie. Během tohoto období by měly projevit vedlejší účinky.

Bourla odhaduje, že studie Pfizeru na vzorku 44 tisíc lidí dospěje do této etapy ve třetím listopadovém týdnu. „Pracujeme rychlostí vědy,“ napsal v dopise zveřejněném na internetové stránce firmy.

I kdyby se vakcína objevila koncem roku, k dispozici hned bude pouze v omezeném množství.

O tom, kteří lidé ji dostanou jako první, rozhodně americká vláda, přičemž téměř jistě to budou zdravotníci.

Vláda odhaduje, že dostatek vakcín na rozsáhlé očkování bude na jaře příštího roku.