Sobota, 4 prosince, 2021

/

Kdy jste byli na prohlídce u gynekologa? Myslete více na své zdraví, řekněte NE rakovině děložního čípku

Preventivní vyšetření u gynekologa by dokázalo ročně zachránit životy přibližně 200 Slovenek, které podlehnou rakovině děložního čípku.

Jak ve čtvrtek uvedl prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Martin Redecha na tiskové konferenci onkologické pacientské organizace Ne rakovině, její příčinu – HPV virus – totiž lékaři dokážou včas odhalit.

OHROŽENÉ ZEJMÉNA ŽENY PO 40-TKE
Efektivním řešením by bylo i očkování dětí přibližně ve 13. roce života. Na důležitost prevence poukazuje nová kampaň „Řekni ne rakovině děložního čípku – ochraň sebe a svou rodinu před rizikem HPV“.

Zakladatelé organizace Ne rakovině Jana Pifflová Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman zdůraznili, že tématu prevence je třeba věnovat se i přes situaci pandemie nového koronavirus. Vyjdou proto do Slovenské míst, kde budou hovořit o tom, že na preventivní prohlídky chodí pouze 20 procent žen.

Redecha přiblížil, že rakovina děložního čípku je třetím nejčastějším ženským zhoubným onemocněním ve světě. Celkově na ni trpí zhruba 2,3 milionů žen.

Na Slovenku na toto onemocnění podle odborníka onemocní asi 600 žen a přibližně 200 až 230 žen v ČR na toto zhoubné onemocnění umírá.

Největší výskyt rakoviny děložního čípku je ve věkové kategorii od 40 do 55 let. „Ale výskyt už od 25 roku života není raritní,“ zdůraznil s tím, že jde o dobře preventabilní onemocnění, čili při dobré prevenci by mělo být podle odborníka jen výjimečné.


Genitální HPV infekce je v současnosti nejrozšířenější sexuálně přenosné onemocnění. Redecha zdůraznil, že bez přítomnosti HPV viru nebude ani rakovina děložního čípku. Existuje několik typů tohoto viru, ale jen některé způsobují rakovinu, jiné způsobují například genitální bradavice.

POMOCI MŮŽE OČKOVÁNÍ
HPV pozitivita ještě nemusí znamenat, že žena dostane rakovinu. Důležitým faktorem je podle gynekoložky Sylvie Redechovovej i to, jakou má například žena imunitu. Rizikovým faktorem je například i vyšší počet sexuálních partnerů, či například kouření.

Přibližně 70 procent žen je během života několikrát HPV pozitivních, ale trvá přibližně deset až 15 let, než přejde do invazivního stavu. Úkolem je proto podle odborníků zachytit předrakovinné stavy, jde však o sekundární prevenci.

Primární prevencí je podle odborníků právě očkování proti HPV viru. Hlavní odbornice Ministerstva zdravotnictví ČR pro obor pediatrie Elena Prokopová vidí řešení ve vakcinaci, která je proti HPV viru doporučená od 12 roku života.

Je to první období, kdy jsou děti v péči pediatrů. Jsme mnohokrát členové jejich rodin. Víme, v jakém prostředí dítě žije, jak se chová. Mnohokrát víme o prvních frajer dříve než rodiče, „komentovala s tím, že na Slovensku je přitom očkována proti HPV zhruba jedno procento lidí.

Dodala, že pokud očkována dítě do 14 roku života, budou mít velmi silně vybudovanou imunitu vůči tomuto onemocnění.