Sobota, 4 prosince, 2021

/

Chystáte se koupit SUV? A opravdu ho využijete?

Robustní SUV s velkými koly jsou trendem posledních zhruba 15 let, během kterých se tyto modely postupně prokousaly mezi nejprodávanější auta na českém trhu. A nejen na českém, úspěch sklízí SUV po celé Evropě, ale i v ostatních vyspělých státech. Ale protože jsou na české poměry čistokrevné SUV zbytečné, tedy pokud zrovna nebydlíte vysoko v horách nebo na samotě uprostřed lesů, trhu vévodí malé SUV, což je vlastně dost nesmyslná kategorie.

Bezpečnější, ale…

Hlavní doménou těchto malých SUV, ale i opravdových robustních SUV pro pět i sedm pasažérů, je samozřejmě bezpečnost. O kvalitách SUV z hlediska bezpečnosti se proto dočtete i v recenzích těchto aut. Ale zvýšená bezpečnost je vykoupena vyšší hmotností auta a také konstrukčními prvky, které některým řidičům nemusí tak úplně sednout.

SUV mají tradičně vyšší spotřebu než jiné vozy se stejně velkým interiérem. A protože jsou v poměru k rozměrům vnitřního prostoru vlastně obry, a to i ta nejmenší městská autíčka, můžete s nimi mít problém zaparkovat. V kombinaci s nižším výkonem a pomalejší akcelerací se pak SUV, hlavně ta malá, v českých poměrech hodí hlavně pro dámy-řidičky, které skutečně řadí bezpečnost na první místo.

Pro muže jsou při výběru auta důležité i jiné parametry, například:

  • Kombinovaná spotřeba
  • Dostupnost a cena náhradních dílů
  • Dostupnost autorizovaných servisů
  • Statistiky poruchovosti

Zamyslete se nad tím, co od auta chcete

Pokud skutečně zvažujete nákup auta, ať už nového či ojetého, sepište si nejprve svá očekávání. Je pravděpodobné, že se vám nepodaří najít model, který splní všechna, a tak si je seřaďte podle důležitosti. Nakonec je porovnejte s hodnocením aut na nějakém portále pro motoristy, kterému můžete důvěřovat. Je pravděpodobné, že si nakonec vyberete jiný model než některé z nejprodávanějších SUV, jehož nákup možná aktuálně zvažujete.